69. ročník MotoGP je za námi. Co přinesl?

Nejstarší seriál motocyklových prototypů královské kubatury MotoGP pořádaných pod hlavičkou Mezinárodní motocyklové federace FIM uzavřel svůj již 69. ročník. Marc Márquez obhájil titul a mistrem světa MotoGP se stal už počtvrté. Jaký vlastně byl uplynulý ročník? Ještě předtím, než se nastartuje a naplno rozjede ten příští jubilejní s pořadovým číslem 70, pojďme se v rychlosti podívat do zpětného zrcátka, jak vypadala právě ukončená sezóna.

V alespoň jednom z 18 závodů MotoGP startovalo celkem 32 jezdců, z toho 27 si jich připsalo body. Rozdíl mezi vítězným Španělem Márquezem a 27. závodníkem v pořadí, což byl Francouz Sylvain Guintoli s jedním bodem, byl propastných 297 bodů.

Nezadržitelný Márquez
Marc Márquez závodil ve vítězném týmu Hondy společně s dalším španělským jezdcem Danim Pedrosou, který skončil celkově čtvrtý. Márquez dojel do cíle v celkem patnácti závodech, ale o svém titulu rozhodl až vítězstvím v úplně posledním – ve Velké ceně Valencie. I když před ní vedl o 21 bodů před druhým v celkovém pořadí, Italem Andreou Doviziosem, nic neměl jisté. Kdyby vyhrál Dovizioso a Márquez nedojel, mohli si pořadí prohodit, ale dopadlo to přesně naopak. Márquez vyhrál a Dovizioso závod nedokončil. Márquez vyhrál celkem 6 závodů, čtyřikrát byl druhý a dvakrát třetí. Úspěšný rok zakončil jako nejmladší šestinásobný mistr světa, protože ke čtyřem titulům v královské kubatuře MotoGP (2013, 2014, 2016 a 2017) získal ještě jeden v Moto2 (2012) a jeden ve třídě do 125 cm3 (2010).

ENEOS – značka, která patří ke světové špičce
Na začátku sezóny se v nejslibnější formě jevil Maverick Viñales ze stáje Movistar Yamaha MotoGP. Vyhrál první dva závody, ale třetí závod v americkém Austinu bohužel nedojel a pak už se na nejvyšší stupínek vyšplhal jen jednou. Zajel ale i další dobré výsledky (dvě druhá a dvě třetí místa) a celkově skončil v letošním ročníku na výtečném třetím místě s 230 body.
Také jeho stájový kolega a pro řadu fanoušků doslova symbol MotoGP – nestárnoucí Valentino Rossi – stál letos několikrát na stupních vítězů. Vyhrál v Holandsku, třikrát dojel druhý a dvakrát třetí a v celkovém hodnocení mistrovství světa mu patří 5. místo. Yamaha Movistar MotoGP se navíc v týmové soutěži umístil na skvělém 2. místě, když za vítězným Repsol Honda Teamem zaostal jen o 70 bodů. Jsme hrdí na to, že k výborným umístěním v sezóně i k celkovému úspěchu týmu Valentina Rossiho a Mavericka Viñalese přispěly špičková spolehlivost a prvotřídní kvalita motocyklových olejů ENEOS.

Mezi kvartet jezdců Hondy a Yamahy se vklínil jen již zmíněný druhý v celkovém pořadí Andrea Dovizioso ze stáje Ducati Team, přičemž v týmové soutěži stáj Ducati obsadila třetí stupínek. Stejně dopadla i soutěž značek – vyhrála Honda před Yamahou a Ducati.

Česká stopa
Českou stopou v letošní MotoGP byla nejen účast jezdce Karla Abrahama na motocyklu Ducati, ale také slavná Velká cena České republiky na Masarykově okruhu v Brně. Zdá se, že finanční problémy z posledních let jsou vyřešeny a na rychlé stroje a slavné jezdce se u nás budeme moci těšit i v příštím roce.
Už teď jasné, že pro další sezónu se budou muset závodní stáje vyrovnat s dalšími úpravami pravidel, ale určitě se bude na co dívat.